Sestry Evka a Lenka Bacmaňákové

 
                                     
 

Folklóru a ľudovej hudbe sa sestry venujú už viac ako 20 rokov. Začínali ako malé deti v detskom folklórnom súbore v Oščadnici, kde pôsobili ako výborné speváčky, tanečníčky a neskôr hrali v drevenej muzičke súboru (Lenka husle-primáš, Evka husle-kontra).


Po dovŕšení 15-tich rokov prešli sestry do súborov Račan a Drevár, kde taktiež pôsobili ako výborné speváčky a tanečníčky.
S týmito súbormi navštívili mnohé krajiny ako CHORVÁTSKO, SRBSKO, TURECKO, MEXIKO a iné.
 
Heligónka im učarovala o čosi neskôr. Prvá, ako 12-ročná sa na nej učila hrať Lenka. Tento nástroj si prvý krát všimla na prehliadke heligonkárov v Oščadnici a veľmi sa jej zapáčil. Keďže jej ujo jednú  heligónku vlastnil, požičala si ju a učila sa na nej doma hrať. V hre sa však zdokonalila až  počas účinkovania v skupine heligonkárov Kysucký prameň, kde pôsobila takmer 10 rokov.
Neskôr sa k nej pridala aj sestra Evka a momentálne tvoria najznámejšie SESTERSKÉ heligonkárske DUO.
 
Vidieť ste ich mohli už v mnohých televíznych reláciach na Slovensku , v Čechách, v Poľsku, a  najnovšie aj v televíziách Senzi a Barrandov muzika.
 
 So svojimi heligónkami rozdávajú radosť nie len po celom Slovensku, ale aj v Čechách, Poľsku, Rakúsku, Nemecku a spoločne s Patrikom Kováčom sa ako jediní heligonkári odprezentovali aj v Monaku. Momentálne sa tešia ďalšiemu pozvaniu do Škótska, kde sa predstavia so svojou kapelou Zbojná.