Hudobná skupina

ZBOJNÁ 

Skupina mladých ľudí, ktorým učaroval folklór a už niekoľko rokov mu venujú všetok svoj voľný čas, sa rozhodla venovať sa mu naplno. Obohatili ho o niekoľko modernejších prvkov, aby ich tvorba zaujala všetky vekové kategórie. Tak vznikla hudobná skupina Zbojná, založená v polovici roku 2017. Tvoria ju najznámejšie slovenské heligonkárky sestry Bacmaňákové, výborný heligonkár Marián Šišovský, akordeonista a výborný spevák Daniel Smolka a za bicími nástrojmi udáva rytmus Radoslav Skupeň. Spoločne nahrali začiatkom roka 2018 CD  pod názvom *Lenka a Evka Bacmaňákové a Zbojná 3*. K tomuto CD pridali v novembri toho istého roka aj jedno vianočné CD *Najkrajšie Vianoce*. 

 Spolu dávajú piesňam špecifické čaro a v ich podaní priam ožívajú. Svojim spevom, hrou a temperamentom strhnú nejedného poslucháča. Prezentujú sa na rôznych festivaloch, folklórnych podujatiach, recepciách, firemných akciách a iných podujatiach. 

Skupina je momentálne najpopulárnejším heligonkárskym zoskupením na Slovensku. 

 
 
KONTAKT: hszbojna@gmail.com
 
 
Viac informácií na www.zbojna.sk
 
heligónka a spev: Evka Bacmaňáková - Lušňáková (Oščadnica)
heligónka a spev: Lenka Bacmaňáková (Oščadnica)
heligónka a spev: Marián Šišovský (Trenčín)
akordeón a spev: Daniel Smolka (Malá Čierna)
bicie: Radoslav Skupeň (Porúbka)

 

Členovia kapely Zbojná:

Lenka Bacmaňáková sa folklóru venuje už od svojich štyroch rokov vďaka svojej babičke, ktorá jej spievala a tiež detskému folklórnemu súboru, ktorý v tej dobe začala navštevovať. O dva roky neskôr ju rodičia prihlásili na husle do ZUŠ v Čadci. V dvanástich rokoch sa popri spevu, tancu a hre na husliach začala ako samouk venovať heligónke. Stala sa členkou miestnej kapely Kysucký prameň, kde účinkovala 10 rokov.

Folklór učaroval aj Evke Bacmaňákovej-Lušňákovej. Ako 8ročná tanečníčka a speváčka miestného detského súboru si ho zamilovala a aj po dovŕšení 15-tich rokov mu venovala všetok svoj voľný čas a to na omnoho profesionálnejšej úrovni. S folklórnym súborom, ktorý navštevovala, precestovala množstvo krajín.
Heligónka jej učarovala až o čosi neskôr a ovláda tento hudobný nástroj aj bez toho, aby poznala noty a aby ju to niekto učil.

Heligónka je súčasťou rodiny sestier Bacmaňákových už desaťročia. Na spoločnú heligonkársku cestu sa vydali v roku 20..., prišli prvé vystúpenia, úspechy, prvé CD a postupne sa stali obľúbenými slovenskými heligonkárkami, ktoré sú známe najmä svojim temperamentom a výrazným spevom.
Teraz už majú za sebou množstvo koncertov doma i v zahraničí.
Ako členkám kapely Zbojná sa im páči okrem mužského kolektívu :) aj množstvo humoru a možností, ktorým smerom sa môže slovenská ľudová pieseň uberať.


Daniel Smolka pochádza z Rajeckej doliny, z malebnej obce Malá Čierna. Pýtate sa kde to je? Predsa hneď vedľa obce Veľká Čierna :) Navštevoval ZUŠ s výučbou na akordeón. Počas štrnástich rokov, ktoré venoval folklóru, bol členom niekoľkých ľudových hudobných zoskupení. Od roku 20... spolupracuje aj so sestrami Bacmaňákovými.
Okrem dcérky Sašky sa mu nedávno narodil aj ďalší budúci člen kapely, synček Danielko.

Marián Šišovský pochádza z kraja dychoviek- z mesta Trenčín. V 12-tich rokoch začal navštevovať akordeón v ZUŠ Trenčín a o tri roky neskôr si to rozmyslel a vymenil ho za heligónku, ktorá mu natoľko učarovala, že dnes sa radí medzi najlepších heligonkárov na Slovensku a v Čechách. Absolvoval množstvo heligonkárskych stretnutí na Slovensku aj v zahraničí, kde získal veľa ocenení a aktuálne sa popri kapele venuje  aj výučbe hry na heligónku v ZUŠ Omšenie.

Radoslav Skupeň býva v obci Porúbka pri Žiline, kde sa ako 8ročný začal venovať hre na bicích nástrojoch v miestnej kapele. Neskôr sa začal venovať hre na gitaru ktorú, aj vyučuje. Posledné roky ho priviedli aj k heligónke. Aktuálne sa však venuje najmä bicím nástrojom, ako bubeník skupiny Zbojná. Jeho zostava bicích nástrojov je špecifická tým, že si ich vyrába sám z dreva. Vidieť a počuť ich môžete na vystúpeniach skupiny Zbojná.